Star Wars Vs Legend of The Galactic Heroes

Yıldız Savaşları ve  Galaksi Kahramanlarının Efsanesi''ni Kıyaslarsak

Yıl 1977... Uzun zaman önce çok uzak bir galakside... diye başlayan ve 30 yılı aşkın süredir devam eden bir efsaneyi kurgularken George Lucas muhtemelen bu kadar büyük ve uzun süren bir başarıya imza atacağını tahmin etmemişti. Hatta senaryosunu götürdüğü film şirketlerinden bazıları yüzüne bakmamışlardı. Bilgisayar çağının ve internetin henüz görünürde bile olmadığı o devirde Lucas hayatının projesini 6 film olarak çoktan tasarlamıştı. Ama ilk üç senaryosundan o gününün teknoloji koşullarını göz önüne alarak vazgeçti. Yinede hiç kukusuz ilk filmin öngörülmedik başarısı olmasaydı serinin diğer filmlerini yapmak Lucas için belki de mümkün olmayacaktı. Karakterler çiftçi çocuk Luke Skywalker, yarı kovboy kılıklı Han Solo ve tuhaf saç modeliyle masallardan fırlamış Prenses Leia Organa, köpek-maymun karışımı Chewbacca ve iki droidin yanısıra siyah pelerini ve ürkütücü başılığıyla Darth Vader, kukuletasının ardına gizlediği ürkütücü yüzüyle İmparator ile tuhaf görünüşlü pek çok uzaylı yaratıktı. Sonuç olarak ilk filmin başarısının ardından sonraki iki filmle Lucas'ın üçlemesi sinema dünyasında özellikle bilim-kurgu filmlere esin kaynağı haline gelen bir efsaneye dönüştü.


Japon asıllı yazar Yoshiki Tanaka tarafından 1981-1987 yılları arasında kaleme alınan kendisine 1992'nin en iyi bilmkurgu romanı ödülü nü getiren Legend of the Galactic Heroes ise sonraki yıllar animeye uyarlanan kendi türünün başyapıtı bir hikaye. Monarşik Galaksi İmparatorluğu ve Cumhuriyet idaresini benimseyen Özgür Gezegenler Federasyonu'nun sonu gelmez mücadelesinde her iki taraftan da ön plana çıkan güçlü karakterlerle doyumsuz bir seyir sunuyor.

En uzun soluklu OAV (Orijinal Anime Video) olan Legend of the Galactic Heroes 4 sezondan oluşan ana sezonunun yanısıra iki ayrı sezon halindeki Gaiden (yan hikayeler), iki sinema ve tek bölümlük farklı tarzda yapılmış 30 dakikalık Golden Wings OAV ile izleyiciye göz alıcı bir macera sunuyor.

Logh ve Star Wars arasında kurgusal pekçok benzerlik öne çıkıyor. Sözgelimi, çizilen uzay çağı dünyadan çok uzak bir zamana ait. Her iki yapımda da monarşik ve despotik olarak niteleyebileceğimiz birer imparatorluk idaresi kurulu. Logh'da hiyerarşinin ve aristokrasinin ağır bastığı monarşik düzen 18.-19.yy Avusturya, Almanya, Prusya, Roma Germen İmparatorlukları devrinden izler taşıyor. Star Wars'ın bu bağlamda tarihsel bir yönü yok. Ancak toplumlar ya da milletlerin yaşam tarzı gezegenlere yerleştirilmiş. Naboo'da Fransa'dan Zafer Takı ve kubbeli yapılarıyla doğu mimarisinden esintiler (Uzun süre önce bunlardan birinin Süleymaniye Camii'nden esinlendiğini okumuştum. Doğru mu bilemiyorum) ya da Tatooine'de Arabistan çölleri ve bedevilerin yaşantısından izler görmek mümkün. Star Wars'daki yapay metal bir gezegen görünümde, öldürücü güçte devasa bir silah olan Ölüm Yıldızı ile Logh'daki Uzay Kalesi İserlohn ve dehşet verici silahı Thor Çekici teknik açıdan birbirine çok yakın.

Her iki yapımda da kimi uzay gemileri arasında büyük benzerlikler göze çarpıyor. Logh'da Reinhard Von Lohengram'a ait olan Brunehild adlı gemi Star Wars'da Senatör Amidala'nın Nubian türündeki gemisiyle (Star Wars'ın teknik yönü zayıf olduğum bir konu ne yazık ki) hayli benzerlik gösteriyor. 

Aralarındaki en büyük fark ise Star Wars'da uzaylıların da dahil oluğu zengin bir ırk çeşitliliği görülürken Logh'da sadece uzaya açılarak kolonileşen insan ırkı vardır.
Share on Google Plus

About Emeraude

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.
  Blogger Comment

2 yorum:

 1. Bloğun ismini bile Logh koymuşsun şukunu verdim, konuları ve karakterleri iyi özetlemişsin emeğine sağlık ;)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler. Benim için çocukluğumda başlayıp devam eden uzun soluklu bir serüvendi.

   Sil