Ginga Eiyuu Densetsu: Die Neue These: Kaiko (2018) (Remake)Zamanın nasılda akıp gittiğini fark etmemişim doğrusu. Yeni yapım nete düşeli haftalar olmuş. Sıkı takipçileri sayesinde çevrilip nete konmuş. Hatta Oav ve Gaiden serisini çeviren Ecthelion Türkçeye çevirmeye de başlamış. 12 bölümlük yeni bir seri ile uzun bir aranın ardından ekranlara dönen LOGH hikayenin yazarı Yoshiki Tanaka'nın 10 ciltlik romanının ilk cildini kapsıyor. Artan CGI kalitesine gözlere harika bir seyir ziyafet sunsa da seslendirme kadrosu ve karakter çizimlerindeki gözle görülür değişikler nedeniyle şimdiden hevesimi kursağımda bıraktı. Çünkü aşina olduğumuz yüzler gitmiş de yerine başka bişeyler koymuş gibiler. Nerde o zarif çizgiler? Yang için pek bir şikayetim yok. Hatta Schencopp ya da Reuental gibi yan karakterler gayet güzel ve karizmatik görünüyor. Peki o Reinhard ve Kricheis nedir öyle? Hiç sevmedim. Yapımcının bu ikisine ne garezi vardı?


Ancak yeni seriye göz attıktan sonra dönüp eski Oav serinin ilk iki sezona baktığımda bir parça hainlik ediyormuşum gibi hissetsem de açık ara görsel kalite unsuru ilkini rafa kaldırabilir diye de düşünmeden edemedim.

Eh yeni yapım bir remake olunca anlatacak pek birşey de olmuyor. Ufak tefek öğrendiğimiz yeni şeyler var tabii. Nisbeten diğer seride yaşamına daha az değinilen Yang'ın taktik dehası olma yolunda ilk adımları atışı ve nasıl ön plana çıktığı, Schencopp'un çocukluğunu görüp asilken bir soylunun tuzağına düşerek tüm varlığını kaybetmesinin ardından Özgür Gezegenler Federsayonu'na ilticası ya da Julian'ın ilk kez eve gelişi gibi. Bu arada Julian'ın yeni halini açık ara sevdiğimi eklemeliyim. Diğer yapımda sesi de dahil her hali gıcık olunasıydı.


Rahatsız edici bir diğer nokta ise diğer Oav seri 110 bölüm gibi devasa bir sayıda iken ilk sezonun sadece 12 bölümden ibaret olması ve 2. sezon 4er bölümden oluşan 3 kısımla yine toplamda 12 bölümden oluşmakta. Ancak bir roman uyarlaması yapıyorsanız ana Oav gibi 110 bölüm olmasa da  Hangi konuyu nereye tıkıştıracaklar ki? Niye adam gibi bir iş yapılmamış? Her sezon 13 bölüm olacak şekilde tasarlanabilir ve 52 bölüm olabilirdi mesela. Ortam mı yoklamak için tercih edilmiş bilemiyorum.Sadece görselliğini sevdiğimi söylemeliyim. CGI arıyorsanız gözleriniz bayram edecek.


2019'da ise ikinci sezonu Die Neue These: Seiran 12 bölümle devam ediyor. Nette bulabileceğimiz tüm bölümlerin Türkçe çevirisi Ecthelion'a ait. İki sezonu takiben 3 sinema filmi yapılacağı duyrulmuştu

Şimdilik bir fragman yayınlanmış durumda. Youtube linki aşağıda yer alıyor.
Share on Google Plus

About Emeraude

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.
  Blogger Comment

2 yorum:

 1. Orjinal serideki ilk konuşma:
  K:Yıldızları mı seyrediyorsunuz?
  R:Yıldızlar güzel görünüyor.
  R:Orada öyle kıpırdamadan, saçtıkları sonsuz ışıltıyla bizi izliyorlar. Değişmeden duran tek şey onlar.
  K:Bu enginliğe nazaran savaşlarımızın hiçbir önemi yok.
  R:Muhakkak ki gördüklerimizle karşılaştırınca savaş küçücük halıyor.

  Yenisindeki ilk konuşma:
  K: Yıldızları mı izliyorsunuz, Ekselans?
  R: Öyle. Yıldızlar iyidir.
  R: Biraz daha uzamış gibisin sanki?
  K: İki ay önceki gibi 1.90’ım hala, Ekselans. Daha da uzamam herhalde.
  R: Beni 7 santimle geçtiğine göre baya uzun sayılırsın. Her neyse, mühim bir olay mı oldu?

  Bir efsanenin çöp edilişini gözler önüne seriyor.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Cidden bir tek bana mı böyle hissettiriyor diyordum. Aslında grafikler uzay, gemiler vs arka plan ayrıntılar harika ancak karakterlere ne oldu öyle? Sanırım yapımcılar ya da karakter çizerleri bilemiyorum ama herhalde İmparatorluk tarafını hiç sevmiyordu. Dişe dokunur iki iyi çizim var. Biri Reunethal diğeri Merkaz'ın Yaveri Bernard Von Scheineder. Çoğu itici ve çöp. Kessler yok, Barones Magdalane, Markiz Benemunde vs buhar olmuş

   Sil