Galaksi Kahramanlarının Efsanesi'ne Başlarken

Legend of Galactic Heroes mangaya dayanan diğer pek çok animeden farklı olarak Yoshiki Tanaka`nın aynı adlı bilim-kurgu romanından uyarlanmıştır. Diğer pek çok animede var olan robotları ya da yaratıkları içermez. Hikaye, günlük hayatta karşılaşılabilecek sıkıntılar, acılar ve mutlulukları ile insanoğlunun varolmasından itibaren süregelen savaş ve mücadelelerle örülmüştür.

Konuyu anlatan seslendirme sanatçısı: Nuri Subaşı

Özgür Gezegenler Federasyonu ve Galaksi İmparatorluğu arasında 120 yıl boyunca değişik aralıklarla savaşlar sürmektedir. İmparatorluk iki ülke arasına bundan sonra stratejik anlamda kendisine üstünlük sağlayacak olan İserlohn adını verdiği uzay kalesini inşa etmiştir. Kalenin açıldığı iki uzay koridorunun birinde yine kendisine özerk olarak bağlı Phezzan Serbest bölgesi yer almaktadır. Evren, tarih boyunca süre gelen üstünlük mücadelesinde monarşiyle yönetilen Galaksi İmparatorluğu, demokrasiyle idare edilen Özgür Gezegenler Federasyonu ve her ikisi arasında yer alan Phezzan Serbest Bölgesi'nin siyasi alandaki entrikalarıyla örülü ilişkilerine sahne olmakta, taraflar uzaya taşıdıkları büyük filolarla savaş alanlarında karşı karşıya gelmeye devam etmektedirler. Animenin konu örgüsünü oluşturan ve hikayenin asıl kahramanlarının anlatıldığı seri tarafların uzun savaş serüveninin 700'lü yılların sonunda ortaya çıkmaktadır. (İmparatorluk yılı 486, uzay yılı 795) Galaksi İmparatorluğu'ndan Reinhard Von Lohengramm ile Özgür Gezegenler Federasyonu'ndan Yang Wenli Astate Gezegeni civarındaki savaşta karşı karşıya gelirler. Bu onların ilk mücadelesi değildir. Tiamate Savaşlarının 4.sünde de (Movie 1: My Conquest of The Sea of The Stars 1988) kozlarını paylaşmışlar ancak tatmin edici bir sonuca ulaşamamışlardır. Seride öncelikle taktik üzerine birer dahi ve stratejik savaş yeteneklerine sahip olan bu iki insanın kaderi ve onları bulundukları konuma getiren olaylar sebepleriyle işlenir.


 Reinhard annelerinin kendilerini korurken trajik bir kazada ölmesinin ardından içkiyle teselli bulan babasının ilgisizliğine karşın ablasının koruyucu kanatları altında büyür. Soylu ama fakir bir aile olarak sıradan insanların yasadığı bir kente taşınıp yeni bir hayata başladıkları ilk günler Reinhard komşu evde oturan Siegfried Kricheis tanışır. İkili bundan böyle birbilerinin en iyi dostu olacaktır.  Ancak huzurlu günler kısa sürer. Reinhard'ın hayatı ablası Annerose'un saraya satılması ile değişir. Bu onun var olma ve ablasını kurtarma amacıyla örülen hayat hikayesinin başlangıcıdır... Özgür Gezegenler Federasyonu'nda ise on yıl önce El Fecil gezegeninde binlerce sivilin kurtulmasını sağlayarak ün kazanan Yang Wenli'nin hayatından kesitler vardır. En yakın arkadaşını Astate savaşında yitirir. Sinemada da işlenen bu konuyla (Movie 2: Overture to a New War 1993) Yang Wenli'nin aslında savaşa karşı olan kişiliği ve sonuna kadar insan hayatına verdiği değere rağmen görürüz ki fikirleriyle tamamen zıt olan bu mesleği adeta kazara seçmiş gibidir.

Reklam vs kaygısı olmaksızın hatırı sayılır hayran kitlesiyle tamamlanan Legend of Galactic Heroes "animenin gizli başarısı" olarak tanımlanır. İki sinema ve faklı çizim tekniği ile ekrana yansıyan Golden Wings Oav ile kahramanların geçmişine dair daha çok ayrıntı öğrenilmesine imkan sağlayan 52 bölümlük Gaiden (Side Story) Serisinin çekilmiş olması da bunun bir ispatı sayılır.
Share on Google Plus

About Emeraude

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.
    Blogger Comment

0 yorum:

Yorum Gönderme