Reinhard Von Lohengramm

Reinhard Von Lohengramm: 

Doğum Yılı: 4 Mart 776 (Uzay Yılı) / Ölüm Yılı: 25 Temmuz 801 (Uzay Yılı)
Aile Soyadı: Musel
Eş: Hildagarde Von Mariendorf
Çocuk: Alexander Siegfried Von Lohengramm
Ünvanları:
1. Asalet Ünvanları: Kont, Marki, Dük, Şansölye, Kaiser
2.Askeri Ünvanlar: Tüm Alt Askeri Ünvanlar, Donanma Amirali, Yüksek Amiral, Mareşal, İmparatorluk Uzay Filoları Komutanı.
Takma Adı: Sarı Saçlı Veled. (Kanal D: Sarı Çiyan)
Seslendiren:
Hikaru Midorikawa (Logh Oav)
Ryo Horikawa  (Logh Gaiden)
Mamoru Miyano (Logh: Die Neue These)
Türkçe Ses: Ertuğrul Postoğlu (Kanal D: Galaksi Kahramanları / 1994)

Hatırlatma: Seri hakkında ayrıntı içerir. İzlemeyi düşünenlerin okuması önerilmez.


Reinhard ve Siegfried
Reinhard Von Musel, soyu Reichsritter'e dayanan ancak belirgin bir gücü olmayan, alt seviye aristokrat bir aileye mensuptu Henüz çok küçükken annesi Caribelle trafik kazasında o ve ablasını korurken can verdiğinde, babası Sebastian Von Musel teselliyi içki şişelerinde aramakta buldu. Mali açıdan dibe sürüklenmeleri doğaldı. Fakirleşen hayatın bir sonucu olarak sıradan insanların yaşadığı bir semte yerleşmek zorunda kaldıklarında hayatının sonuna dek güvenip en yakın arkadaşı adledeceği Siegfried Kricheis'la tanıştı. Bu yaşamına yön veren olaylardan da biriydi. Parasal sıkıntılarına rağman kendisini hem bir anne hem de abla sevgisiyle büyüten Annerose sayesinde mutlu bir çocukluk yaşadı. Ancak günün birinde Annerose'un babası tarafından para karşılığı saraya satıldığını öğrendi ve bundan böyle ondan ayrı kalacağı gerçeği ile yüzleşmek zorunda kaldı. Gaiden serisinde "Eğer birkaç yaş daha büyük olsam ablamla Özgür Gezegenler Birliği'ne iltica etmiş olabiliridim." derken bunu yapamayacak kadar küçük ve güçsüz olduğu zamana öfke duymaktadır. Kendisi de soylu olmasına rağman o günden sonra aristokrasiden, Goldenbaum Hanedanlığı'ndan, Kaiser Frederich 4'ten ölesiye nefret eder. Ablasını geri getirebilmenin yolunun sadece sınırsız güce sahip olmaktan geçtiğini fark edince yaşamını tümüyle değiştiren bir karar verir ve henüz 10'lu yaşlarında iken Kricheis'la birlikte askeri okula kayıt olur.

Sınıfının en iyisi olarak mezun olduğunda O ve Kricheis, İserlohn Koridoru'nda yer alan buz gezegeni Kapche-Lanka'da görevlendirilirler. Kaiser'in resmi gözdesi Markiz Susana von Benemunde'nin ablasının yükselişine karşı duyduğu öfkenin odağında birçok badire atlatırken kısa sürede göz dolduran başarılar kazanır. Annerose ise bu süreçte  Kaiser'in gözdesi olup ve Kontes ünvanı verilerek saraya yerleşir. Parlak zekası ile üstlerinin dikkatini çekmektedir. Ama ablasının konumu, zaman zaman alaya alınmasına ve arkasının kollandığı söylentilerine, neden olur. Gururlu genç adam çoğu zaman bunları sineye çekmek zorunda kalır. Odin'e döndüklerinde yaşam onlar için kolay değidir. Saray çevresinde de Annerose'u kabullenemeyenler ve özellikle Markiz Susana von Benemunde, sırf genç kadına acı vermek için kardeşini ortadan kaldırtmaya varan haince planlar kurar. Reinhard bir anda yine kendini bir suikast çemberinin içinde bulursa da tehlikeyi bertaraf etmeyi başarır. Bu süreçte Kesler ile yolları ilk kez kesişir. Daha sonra Teğmen rütbesi ile Odin Askeri Polis Karargahı'nda nakil olurlar.

Reinhard Von Lohengramm
Reinhard, ablasının Kaiser üzerindeki nüfusu ile konum edindiğini iddia eden ve başarılarını hazmedemeyen soylulara aldırmaksızın savaş alanında gösterdiği başarılar sonrası kariyer basamaklarını tırmanmayı sürdürür. Yüksek amiralliğe terfi ettiği 4. Tiamate Savaşı'nda, imparatorluk güçlerinin arasından geçerek kendisinin de içinde bulunduğu amiral gemisini rehin alan Özgür Gezegenler Birliği'nin dikkat çeken siması Yang Wen-li'nin varlığından haberdar olur. Artık Reinhard için Yang Wenli, karşılaşıkları her defasında stratejik yetkinliğini en iyi biçimde sergileyerek mutlak zaferlerine çentik atan, hevesini kursağında bırakan ve yenmeyi saplantı haline getirdiği yegane kişidir. Askeri kariyerindeki hızlı yükselişi 20 yaşına geldiğinde doruk noktasına ulaşmış bulunmaktadır. Astate Savaşı'nda elde ettiği parlak zafer sonrası Kaiser tarafından soylu bir geçmişi olan Lohengramm ismi ve Kont ünvanının yanısıra imparatorluk donanmalarının bir bölümü emri altına verillir. Dolayısıyla artık kendi gücünü inşa etmek için önünde hiçbir engel kalmamıştır. Yaşamının belirli dönemlerinde karşılaştığı yetenekli askerleri (Gaiden ve sinemalarda yer alıyor) kendi donanmalarına amiral olarak atar. Aralarında oluşan sosyal statü ayrımına rağman Kricheis'la dostluğu devam eder ve ikili bu süreçte hiç ayrılmaz.

Askeri statüsü yanında yönetimdeki konum ve gücünün artışı artık özellikle kraliyette kan bağı ile bağlı yüksek soylular için tehlikeli ve rahatsız edicidir. Kaiser'in ani ölümü sonrası başbakan (şansölye) Lictenlade ile birlikte 7 yaşındaki Kaiser Erwin Josef''i tahta geçirmeleri taraflar arasındaki kutuplaşmayı netleştirir. Böylece ülkede tarihinin en büyük iç savaşı patlak verir. Dük Otho von Braunschweig ve Marki Wilhelmi Von Littenheim öderliğindeki soylular Lippstadt Birliğini oluşturur. Reinhard resmen asi olarak ilan ettiği birlik için donanmalarını sevk eder. Her biri bir dahi olan amiralleri sayesinde ve özellikle Kricheis'ın gösteriği askeri başarılar sonrası Littenheim ve donanması ortadan kaldırılır. Asi soylular uzay sahasında devam eden her savaşta ağır kayıplar verir. En nihayetinde Önce Rettenberg ardından ana üs Geiersburg Kalesi düşer. Ancak Braunschweig'ın kendi toprağı olan Westerland Gezegeni'ne yönelik cezalandırma politikası sonucu düzenlediği nükleer saldırıyı, Oberstain'ın kasıtlı biçimde yanlış saat bildirerek rapor etmesi yüzünden engelleyemez. (Ginga Eiyuu Densetsu: Die Neue These'de ise tamamen bilinçi ve politik bir kararla engel olmaz.) Oberstain'a göre verilen iki milyon kurban o süreçte yaşanacak savaşlarda çok daha fazla insanın ölmemesini sağlayacak ve en nihayetinde halka savaşın haklılığı için mükemmel bir gerekçe sunulmuş olacaktır. Ancak neticede bu olay duyan Kricheis'la ilk kez ciddi biçimde tartışır. Hatta Reinhard aralarındaki konum farkını hatırlatan cümleler sarf etmekten kendini alamaz. Böylece kadim dostu ile araları açılır. Aynı sıralar mahvolmanın eşiğinde kendi canı için Lohengramm'la pazarlık derdine düşen Braunschweig emir subayı Ansbach tarafından zehir içirilerk öldürülür. Zafer sonrası kutlama için amiralleri ile Gaiseburg'da bir araya gelen Reinhard esir edilen ancak başarılı bulduğu Amiral Fahrenaite'ı kendi safına katar. Sonrasında  Ansbach, ölü dükün bedenini muhafaza eden tabutla beraber salona girer. Kimse neler olduğunu anlayamadan cesedin karnından çıkardığı ateşli silahla Reinhard'ı hedef alır.


Logh Oav & Logh: Die Neue These
Saldırıyı engelemek için öne atılan Kricheis her zaman ayrıcalık sahibi iken bu kez Oberstein'in değiştirirdiği yeni emri nedeniyle salona girmeden silahını bırakmıştır. Dlayısıyla bedeniyle öne çıkarak fiziksel mücadeleye girer. göğsünden ve şah damarından vurularak ağır biçimde yaralanır. Kısa süre öncesi yaşadıkları tartışma aralarında soğuk rüzgarların esmesine neden olsa da sadık dostu son dakikalarını yaşarken birlikte hayalini kurdukları "evrene hakim olma" idealini hatırlatarak O'na veda eder. Reinhard kendini kaybedecek ölçüde derin bir acı duyar ve uzun saatler tabutun yanından ayrılamaz. Ablaıyla yaptığı görüşme O'na en sevdiği biricik insanla da yollarını ayırmasına neden olsa da bundan sonra arkadaşına verdiği söze sadık kalır. İçinde yanan pişmanlık ve vicdan azabını güce duyduğu açlıkla dizginlemeye çalışır. Verdiği her karar öncesi hayatta olsa dostunun mevcut durumda ne tavsiye edeceğini göz önünde bulundurmayı kendine ilke edindir ve bu doğrultuda muhtemelen yapabilceği birçok hatayı da engellemiş oldur
.
Yang Wen-Li
Reinhard Von Lohengramm
Sonraki süreçte iç savaş sonrası en önemli üç bakanlığı lağveden Lohengramm, Şansölyelik makamının tek ve mutlak sahibi olarak ülke idaresini devralır. Namalup bir kumandan olmasının yanı sıra başarılı bir idarecidir. Eski hanedanlığın soylulara verdiği imtiyazları büyük oranda halkın refah ve huzuru için kullanırken onlar için emsalsiz bir kahramana dönüşür. Bu süreçte iç isyan öncesi tanıştığı, zekası ile dikkat çeken Hildagarde von Mariendorf'u Özel Kalem Müdürü (Bir çeşit danışman ve sekreter) olarak atar. Genç kadın Kricheis'tan sonra fikirlerini önemsediği kişlerden biri olur. Öte yandan yegane rakibi olarak kabul ettiği Yang wenli ile bitmeyen mücadelesi sayesinde aslında hatta kalma isteğini canlı tutmaya devam etmektedir. Varmillion Savaşı sonrası gerçekleşen tarihi görüşmede amansız iki düşman gibi değil iki dost gibi konuşurlar. Reinhard O'nu kendi safında görmeyi arzu etse de Yang için inandığı ve uğruna savaştığı değerlere sırt çevirmesi olası değildir. O da buna saugı duyar. Sonuçta emekliliğini onaylayarak sivil yaşama dönmesine izin verirken karşısndakine verdiği değeri gösterir.

Reinhard, henüz yirmi iki yaşında Goldenbaum Hanedanlığı'nı sonlandırarak hükümdarlık tacını giydiği gün gözleri çok sevdiği iki insanı arar. Ancak ne yazık ki onların orada bulunmasının imkanı yoktur. Lohengramm hanedanlığının başladığı Yeni imparatorluk dönemi, Westerland olayının kara lekesinin bir kez daha kendini gösterdiği anma günü, kendi iç hesaplaşmaları ve iç yangınlarıyla yüzleşmek zorunda kaldığı gece Hildagarde'ın varlığı ruhunu sakinleşirir. O güne değin aile kurma fikrinden uzaktır ama sorumluk duyguları ağır basar. Ertesi gün elinde bir buketle evlenme teklifi için Mariendorf malikanesine geldiğinde bir çocuk kadar acemi, heyecanlı ve ürkektir. Haftalar sonra Hildagarde'ın cevabını verdiği gün Reinhard'ın aynı zamanda baba olacağını öğrendiği gündür. Hanedanlığının veliaht prensine Alexander isminin yanı sıra çok sevdiği dostu Siegfried'in de ismini verir. Düğünden sadece bir kaç ay sonra bir kez daha donanmasının başında savaşa gittiyse de artık Altın Aslan'ın parlaklığı eskisi gibi değildir. İyice belirginleşen hastalığı gücünü gün be gün tüketmektedir. Mittermeyer'in evlatlık oğlu Felix ile prensin tıpkı kendisi gibi iki iyi arkadaş olmasını ister. Savaş meydanında değil hasta yatağında 25 yaşında iken hayatını kaybetti.
Share on Google Plus

About Emeraude

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.
    Blogger Comment

0 yorum:

Yorum Gönderme